داستان دهچی

سلام من سعیدم متولد خلخال، بزرگترین شهر تولید کنننده عسل ارگانیک ایران.
در تمامی این سال ها هر کسی که من و اصالتم رو میشناخت این 2تا سوال تکراری رو ازم می پرسید: تا جاده خلخال اسالم چند ساعت راهه؟ و عسل خوب خلخال رو از کجا میشه گیر آورد؟
هر چقدر که جواب سوال اول آسون بود، جواب سوال دوم سخت بود!

من هر بار باید خودمو آماده می کردم که به سوالایی مثل: چجوری عسل خوب رو تشخیص بدیم؟ کجا میشه عسل طبیعی گیر آورد؟ و می تونی دفعه بعدی برام یه عسل خوب بیاری جواب بدم. و بین این همه سوالی که ازم پرسیده می شد سوال خودم این بود که من ۱۸ سال تو بزرگترین شهر تولیدکننده عسل ارگانیک زندگی کردم ولی چرا هیچی راجع به عسل و زنبور نمیدونم!

به سفارش دوستان و اطرافیان هر بار که می رفتم خلخال براشون عسل می خریدم ولی نه از مغازه های داخل شهر، بلکه به پیشنهاد پدرم از زنبورداری که پدر، پدربزرگ و احتمالا اجدادش زنبوردار بودن که هم با قیمت مناسبی خرید کنم و هم از کیفیت عسلی که می خرم مطمئن باشم و این دقیقا دلیلی بود که سفارش اطرافیانم و اطرافیانشون هر روز بیشتر می شد.
بالا رفتن سفارش ها باعث شده بود که ارتباط بیشتری و عمیق تری با زنبورداری که حالا تامین کننده کسب و کارم بود داشته باشم.زنبوردارمیگفت که سالهاست عسل تولید می کنه ولی با قیمت کمی می فروشه و باورش نمی شه که چطور همون عسل در شهر چند برابر قیمتی که اون فروخته خریداری می شه.

به اون گفتم که چطور می تونه با اینترنت برای خودش مشتری پیدا کنه ولی مسئله اینجا بود که اون نه تخصص استفاده از شبکه های اجتماعی را داشت و نه اصلا تو مزرعه زنبورداری دسترسی به اینترنت وجود داشت.

علاقم به راه انداختن کسب و کار خودم, مشکلات زنبوردار‌هاو دردسر مشتری‌ها برای پیدا کردن عسل خالص و طبیعی تبدیل شد به قطعاتی پازلی که تصویرش یک کلمه بود: دهچی!

ما تصمیم به ساخت پلتفرمی گرفتیم که بتونیم به طور مستقیم یک ارتباط کاملا علمی و شفاف بین زنبوردارهای واقعی و مصرف کننده های عسل ایجاد کنیم.
با بررسی استانداردهای آزمایشگاهی و بین المللی صنعت عسل و پیدا کردن مشکلات خریداران و تولید کنندگان عسل سایت دهچی راه اندازی شد.

مهمترین دغدغه ما در این مسیر جستجو و کشف تولید کننده‌های واقعی واطمینان از کیفیت برای مصرف کننده هاست و با ساخت یک فرمول قیمت گذاری شفاف و استاندارد وارد مسیری شدیم تا با توجه به نوع و ویژگی های کیفیتی هر عسل و زنبوردارش قیمتی منصفانه بر روی محصول گذاشته بشه تا هم برای تولید کننده صرفه اقتصادی داشته باشه و هم مشتری خرید عسل طبیعی از سایت دهچی را با قیمتی واقعی انجام بده.

دهچی در شروع راهیست بزرگ که سرانجامش باعث رونق زندگی روستایی و بهبود تغذیه زندگی شهریست. چرخه ای که اگر به شکل مداومی اجرا بشه روند تولید به روستا‌ها بازخواهد گشت. حالا شما بخشی از این چرخه اید. عضوی مهم برای پیمودن راهی سخت ولی بزرگ.

خیلی مخلصیم
سعید کاظم زاده
موسس دهچی
پیمایش به بالا