فواید عسل طبیعی و خواص آن برای سلامتی چیست؟

عسل طبیعی راهکاری برای لاغری سلامت و سریع

عسل برای همه و تقریبا همه چیز خوب است و این موضوع ریشه در باورهای دیروز و آزمایشات امروز ندارد. سالیان سال است که در طب ها، فرهنگ ها و مناطق مختلف جغرافیایی به این ماده شگفت انگیز باور دارند. هزاران مطلب کهن و جدید در رابطه با عسل برای سلامتی ، نوشته و منتشر شده است و تقریبا همه ما با فواید عسل طبیعی آگاهی داریم.


اما از آنجایی که همیشه تعاریف غیر طبیعی و افسانه ای وارد فکت های حقیقی و علمی می شوند، تصمیم گرفتیم در یک متن کوتاه شما را با برخی از مهمترین مزایای استفاده از عسل و سلامتی آشنا کنیم. بدون شک عسل و سلامتی ما انسان ها پیوند و ارتباطی حقیقی و کهن با یکدیگر دارند و شما در این متن با برخی از آنها آشنا خواهید شد.

فواید عسل طبیعی برای بدن

خواص شگفت انگیز عسل برای بدن

مواد طبیعی موجود در طبیعت به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی ارگان های حیاتی ما اثرگذار هستند؛ اما برخی از این مواد طبیعی کارکردها و مزایایی به مراتب بیشتر از دیگران دارند که قطعا عسل یکی از نادرترین و ارزشمندترین آنها است. بدون این که وارد جزئیات و باورهای عامی و افسانه ای شویم، به راحتی می توانیم به شما بگوییم با مصرف عسل طبیعی تمامی ارگان های حیاتی بدنتان تقویت شده و از بسیاری از بیماری ها جلوگیری خواهید کرد. به بیان ساده تر و به قول بوعلی سینا : « ریشه همه چیز در تغذیه ماست. »

فواید عسل طبیعی در بالا بردن سطح انرژی و شادابی شما

چه از طرفداران پروپاقرص شیرینی و شکلات باشید و یا آن که شکر را سم سفید بنامید، باید بدانید بدن شما برای تامین سوخت و ساز و انرژی روزانه خود، به مواد قندی نیاز دارد. اما چالش این جا است که نحوه تامین این سوخت حیاتی بدن، می تواند ارتباط مستقیمی با سلامتی عمومی بدنتان داشته باشد و بدون شک هیچ ماده قندی نمی تواند با خواص و فواید عسل طبیعی رقابت کند.

روش بی نقص تولید عسل و همچنین مواد تشکیل دهنده آن، بی هیچ شکی به وجود آورنده شگفت انگیزترین شیرینی جهان است. استفاده از عسل به صورت ناشتا و یا در صبحانه و میان وعده ها می تواند علاوه بر تامین انرژی روزانه شما، موجب شادابی و سرحالیتان نیز بگردد. پس دیگر جای بحثی نیست که به جای آنکه کیک و کلوچه بخورید، روز خود را با یک قاشق عسل شروع کنید!

فواید عسل طبیعی برای پوست صورت و بدن

عسل برای پوست صورت و بدن

همان طور که گفتیم عسل و سلامتی ۲ عنوانی است که همیشه با یکدیگر به زبان می آیند و چه چیز جذابتر از اینکه یکی از خواص و فواید عسل طبیعی شفافیت و طراوت پوست بدن و صورت شما باشد. کمی جلوتر، کاملتر و با جزئیاتی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. پس خیلی کوتاه به شما می گوییم، تقریبا هیچ ماده طبیعی در جهان یافت نمی شود که بتواند همچون عسل برای سلامتی پوست شما مفید باشد. عسل سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که پوست شما برای جوانی و طراوت به آن نیاز دارد و برای اثبات این موضوع، نه باورهای دیرینه و نه تحقیقات علمی مدرن نیاز است.

ما تنها شما را به فهرست طولانی لوازم آرایشی و بهداشتی ارجاع می دهیم که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها، عسل است. پس به جای آنکه دنبال درمان های غیرطبیعی و مخرب باشیم، بهتر است تمام این هزینه ها را در حساب بانیکمان نگه داشته، روزانه ۲ قاشق عسل بخوریم و یا برپایه عسل طبیعی و موادی همچون لیمو، دارچین و پرک ماسک های مختلفی درست کنیم، تا هم پوستمان پاکسازی شده و هم درمانی برای معضلات پوستی همچون جوش ها و آکنه ها داشته باشیم.

فواید عسل طبیعی برای سلامتی عمومی بدن و نظم و هماهنگی سیستم های حیاتی

برخی از مواد غذایی کاربردهایی چندگانه دارند و عسل یکی از معتبرترین آنها است. آنتی اکسیدان های آن تنها پوست شما را جوان و شاداب نگاه نمی دارند، بلکه سیستم قلبی و عروقی شما را نیز در یک هارمونی زیبا و هماهنگ حفظ می کنند. فواید عسل طبیعی برای سیستم گوارش نیز به قدری زیاد است که در همین متن کوتاه نیز یک سرفصل کامل به آن اختصاص داده ایم.

عسل یکی از مهمترین تقویت کننده های سیستم ایمنی بدن بوده و قطعا همه ما از کودکی تا به امروز، معجون شگفت انگیز عسل و لیمو را در هنگام سرماخوردگی امتحان کرده ایم. حقیقت ماجرا آنجا است که به قدری خواص و فواید عسل طبیعی برای همه ما اثبات شده است، که گفتگو در رابطه با آن بدیهی و دشوار است.

فواید عسل طبیعی برای معده و سیستم گوارش

عسل اصل برای معده و سیستم گوارش

اگر تغذیه صحیحی داشته باشید و سیستم گوارش شما به درستی و منظم مسئولیت خود را انجام دهد، به جد می توان گفت نه تنها از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرده اید، بلکه اولین گام را نیز در درمان غالب بیماری های مزمن برداشته اید. یکی از مهمترین فواید عسل طبیعی برای سلامتی بدنتان، تقویت سیستم گوارشی و همچنین رفع بیماری ها و آسیب های رایج در این ارگان حیاتی است.

با ورود حجم گسترده ای از خوراکی های غیرطبیعی، مضر، هورمونی و سرشار از مواد شیمیایی ضد آفت به سبد تغذیه روزانه خانواده، معده و سیستم گوارش ما روز به روز ضعیف تر و آسیب پذیرتر گردیده است. اکثر ما دچار زخم معده، نفخ و سوزش معده هستیم تا جایی که حتی پس از صرف یک وعده غذای سالم هم ترس و اضطراب ترش شدن معده و همچنین نفخ پردردسر و خجالت آور را داریم.

درمان و پیشگیری از زخم معده با کمک عسل

این جمله که ” فواید عسل طبیعی برای سلامتی شما مفید است ” همان قدر که تکراری است، حقیقی نیز می باشد. به جای آن که قبل از غذا به خاطر داشته باشید تا قرص کلیدینیوم سی یا رانیتیدین بخورید و یا بعد از صرف آن شتابان یک شیشه آلومینیوم ام جی سر بکشید، با عشق و لذت یک قاشق غذاخوری، عسل اصل میل کنید. عسل برای درمان زخم معده و سلامتی دستگاه گوارش شما، نه تنها کافی بلکه حیاتی است. پس به جای آنکه هر روز به دنبال یک قرص غیرطبیعی مضر باشید که امروز برای معده شما خوب است و فردا خلاف آن اثبات می شود، عسل سرسفره تان بگذارید و راه دوری نروید!

فواید عسل طبیعی برای سلامتی دستگاه گوارش

خواص شگفت انگیزعسل برای سلامتی دستگاه گوارش

حتی گرفتن داروی نفخ و اسهال هم برای برخی از ما دشوار است. پس انتخاب راحتتر را بکنید و عسل بخرید. عسل طبیعی و اصل تقریبا در لحظه، نفخ و اسهال شما را برطرف کرده و علاوه بر آن به معده شما کمک می کند تا شرایط طبیعی خود را بازیابد.

ترش شدن معده که از اولین نشانه های بروز چالش در سیستم گوارشی شما است، دلایل و ریشه ای بسیار ساده دارد. معده تان چون قادر نیست به درستی و در فرآیندی طبیعی غذا را هضم کند، چاره ای جز تولید اسید بیشتر ندارد و این اسید همان تجربه آزاردهنده ترش شدن معده و سوزش آن است. عسل برای سلامتی شما بدان جهت بسیار مفید است که در فرآیندی کاملا طبیعی و کم دردسر، تعادل را به ارگان هایتان هدیه می دهد و هیچ چیز همچون عسل برای سلامتی و متعادل سازی اسیدها و باکتری های مفید معده شما، کاربردی و موثر نخواهد بود.

فواید عسل طبیعی در دوران بارداری

خواص و فواید عسل در دوران بارداری بی خطر است. ولی به دلیل اهمیت سلامت کودکان و مادران مهم است قبل از وارد کردن هرگونه از مواد غدایی به رژیم روزانه حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 • عسل دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است
 • مقداری عسل را در فنجان گرم چای خود بریزید یا مقداری عسل را با آب لیمو ولرم مخلوط کنید و قبل از صبحانه میل کنید
 • ترکیب عسل و لیمو دارای خواصی تاثیرگزار برای درمان اخلالات صبحگاهی یا گرفتگی بینی در خانم های باردار هستند.
 • یک لیوان شیر گرم که با عسل مخلوط شده می تواند دل درد و اسهال را تسکین دهد
 • عسل بهترین ماده طبیعی است که باید در دوران بارداری جز اصلی آشپزخانه شما باشد

داشتن یک رژیم غذایی سالم و کامل در دوره ی بارداری

داشتن رژیم غذایی از گروه های مختلف غذایی بهترین راه برای سالم ماندن و کمک به رشد و تکامل کودک شماست.

 • داشتن یک کودک سالم را به شما نوید می دهد
 • عوارض بارداری را پس از زایمان کاهش می دهد
 • روند بهبودی را پس از زایمان آسان تر می کند

چگونه سردرد را با عسل درمان کنیم

البته روش درمان سردرد و میگرن با عسل به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. رایج ترین گزینه های درمانی عبارتند از داروهای بدون نسخه مثل آسپرین یا ایبوپروفن که ممکن است درد پیشانی را تسکین دهد تا زمانی که مشکلات اساسی برطرف شود. ضد احتقان ها ممکن است علائم عفونت سینوس یا سرماخوردگی را کاهش دهند.

 • اگر سابقه میگرن یا انواع خاصی از سردرد دارید ، ممکن است پزشک برای تسکین علائم این سردردها دارو تجویز کند
 • برای افراد مبتلا به میگرن استراحت در یک اتاق تاریک با کمپرس آب خنک می تواند کمک کند. استراحت همچنین برای بسیاری از دلایل احتمالی سردرد مفید است
 • داروی تزریقی بوتاکس مزایای زیادی برای افرادی که به طور مکرر حملات میگرن را تجربه می کنند نشان داده است
 • می توانید روزانه یا لیوان شربت عسل و آبلیمو بنوشید و در طول روز دچار سردرد و ناراحتی نشوید
 • کمتر معمول است که از طب سوزنی برای درمان سردردهای مکرر  استفاده شود
 • ماساژ  ممکن است به شل شدن عضلاتی که به دلیل تنش یا استرس سفت شده اند کمک کند
 • یک فیزیوتراپیست می تواند با شما همکاری کند تا بر هرگونه ضربه جسمی یا صدمه ای که منجر به درد پیشانی می شود غلبه کنید
 • در موارد نادر ممکن است برای درمان آنوریسم که باعث درد پیشانی می شود به جراحی نیاز باشد

فواید عسل برای درمان بیماری های لثه

عسل برای درمان بیماری های لثه

فایده های شگفت انگیز عسل در درمان بیماری های دهان و دندان و لثه از جمله التهاب لثه، خونریزی و عقب رفتن لثه مفید است

 • التهاب لثه یک اپیدمی واقعی است
 • ۹۵٪ بزرگسالان حداقل یک بار در زندگی خود از نوعی بیماری پریودنتال رنج می برند
 • عفونت شدید لثه باعث جابه­ جایی دندان ها از جای خود می­شود
 • التهاب لثه ناشی از ساکن شدن باکتری در حفره دهان است
 • بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از التهاب لثه، بیرون کردن آن باکتری هاست

راهکارهای استفاده از عسل برای مشکلات لثه:

 • عسل را با آب مخلوط کنید و به عنوان دهانشویه هرروز مصرف کنید
 • آنزیمی در عسل به نام گلوکز اکسیداز باعث تولید پراکسید هیدروژن که نقش ضد عفونی کننده را دارد می شود
 • تولید پراکسید هیدروژن دلیل اصلی فعالیت ضد میکروبی آنزیم­های عسل طبیعی است
 • با مقابله با باکتری ها، میزان اسید تولید شده در عسل کاهش می یابد
 • پس از آن باکتری ها دیگر نمی توانند پلاک های دندانی تولید کنند

فواید شگفت انگیز عسل برای کبد

خواص طبیعی و شگفت انگیز عسل برای کبد

مصرف عسل برای کبد به خاطر وجود مجموعه ای از ویتامین های گروه ب ، کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و ویتامین ث است. همچنین حاوی پروتئین و اسیدهای آمینه است که عناصر سازنده پروتئین هستند. عسل حاوی ترکیبات فنلی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که اثرات مواد بالقوه آسیب رسان به نام رادیکال های آزاد را که با پیری و بیماری های تحلیل برنده ارتباط دارند از بین می­برند.

 • عسل طبیعی از مسمومیت کبد جلوگیری می­کند
 • عسل برای کبد نقش محافظت از سمومی را دارد که وارد بدن می­شوند و از کبد محافظت و سم زدایی می­کند
 • عسل برای کبد مقدار کلسترول مورد نیاز را تنظیم می­کند و فعالیت­های آنتی اکسیدانی ترکیبات فنلی در عسل طبیعی این مکانیزم را به وجود می­آورند.
 • عسل برای کبد از انسداد مجاری صفرا جلوگیری می­کند
 • عسل توانایی کبد در کنترل گلوکز را بهبود می­بخشد
 • عسل برای کبد می­تواند بسیار مفید باشد به طوری که کنترل میزان قند خون توسط کبد و لوزالمعده را بهبود بخشد.
 • دیابت با اختلال عملکرد کبد نیز در ارتباط است و از طریق فرآیندهای متابولیکی، عسل طبیعی خام می­تواند توانایی کبد در کنترل قند خون را بهبود بخشد

فواید عسل برای شست و شوی چشم

شما به یک قاشق چایخوری عسل و یک بطری آب گرم نیاز دارید. عسل را در آب گرم حل کنید و برای خنک شدن سریع می توانید آن را در یخچال قرار دهید. بعد از سرد شدن محلول را به عنوان قطره¬ی شوینده¬ی چشم استفاده کنید.

فراموش نکنید همیشه قبل از استفاده از عسل برای درمان بیماری های چشم خود حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

موارد استفاده از خواص و فواید عسل طبیعی متنوع است. این ماده ی مفید و مغذی به عنوان ماده برای درمان موضعی و کاربرد خارجی است و همچنین برای مصرف داخلی استفاده می شود. ما می دانیم در بسیاری از مواد غذایی عسل یک عنصر ضروری است. با این حال، مهم است که بدانید این مایع طلایی چگونه می تواند برای درمان بیماری های چشم نیز استفاده شود.

فواید عسل طبیعی برای درمان آسم

عسل طبیعی برای درمان آسم

عسل طبیعی به عنوان یک داروی طبیعی در فرهنگ های مختلف جهان استفاده می شود و درمان آسم با عسل طبیعی امکان پذیر است. عسل طبیعی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که با التهاب مقابله کرده و ایمنی بدن را تقویت می کند.

 • بسیاری برای تسکین گلودرد و آرام کردن سرفه عسل مصرف می کنند.عسل همچنین داروی خانگی علائم آلرژی و آسم کودکان است.
 • عسل به عنوان درمانی خانگی برای سرفه در شب بسیار مفید است. نوعی آسم که آسم شبانه نامیده می شود،می تواند باعث سرفه،خس خس سینه و گرفتگی قفسه سینه شود.این علائم ممکن است خواب شما را مختل کند.

پیشنهاد می کنیم دو قاشق چای خوری عسل طبیعی قبل خواب مصرف کنید. شیرینی عسل غدد شما را برای تولید بزاق بیشتر تحریک می کند که راه های تنفسی شما را چرب و سرفه شما را تسکین دهد و درمان آسم با عسل طبیعی انجام شود.

عسل التهاب مجاری داخل ریه را کاهش میدهد و به از بین بردن مخاطی که نفس کشیدن را سخت می کند کمک میکند.مخلوط یک قاشق چای خوری عسل طبیعی با یک فنجان آب گرم؛دو یا سه بار در روز و مراقب باشید آب زیاد داغ نشود.

 • مخلوط کردن نصف قاشق چای خوری پودر دارچین با یک قاشق چای خوری عسل طبیعی و خوردن آن درست قبل از خواب به رفع بلغم گلو کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

فواید عسل برای درمان درد معده

برای تسکین درد معده با عسل طبیعی ، ۵ گرم آویشن را در ۴۰۰ سی سی آب جوش دم کرده، بعد از هر غذا یک فنجان همراه با عسل بنوشید.

 • همچنین می­توانید موسیر را با عسل مخلوط کرده و به صورت ضماد در محل درد قرار دهید.
 • برای درمان درد معده می‌توانید عسل را با آب گرم مخلوط کرده و مصرف نمایید.

علاوه بر این،عسل دارای خاصیت ضد میکروبی و تسکین دهنده درد است و این به دلیل وجود برخی مواد مفید مانند آهن، کلسیم، سدیم، کلر، پتاسیم و منیزیم است.

با مصرف عسل قبل از هر وعده غذایی، یک لایه بر روی دیوار معده ایجاد شده و درد را تسکین می دهد.مصرف عسل طبیعی همچنین از افزایش ترشحات اسیدی می‌کاهد و می توان گفت نقش مهمی در کاهش اسید معده ایفا می‌کند.

 • همچنین به دلیل وجود کربوهیدرات و الیگو ساکارید،راندمان باکتری‌های مفید را بهبود می بخشد و درنتیجه نفخ روده کاهش پیدا می‌کند.
 • غالبا ورم معده به دلیل اختلال دستگاه گوارش رخ می دهد و زمانیکه معده نتواند غذا را به خوبی هضم کند ورم معده می تواند باعث ناراحتی فرد شود.

فواید شگفت انگیز عسل طبیعی برای دیابت

محققان بسیاری مزایای بالقوه عسل طبیعی را مطالعه کرده اند، اینکه چگونه یک ماده موضعی می تواند از درمان زخم ها تا کلسترول و قند خون را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف منظم عسل می تواند اثرات مفیدی بر وزن بدن و چربی خون در افراد دیابتی داشته باشد.

عسل به مبارزه با فرآیندهای التهابی که با دیابت،تصلب شراین و بیماری های قلبی عروقی رخ می دهد کمک می کند که همه از ویژگی های سندرم متابولیک است که ترکیب داروهای درمان دیابت با عسل می تواند مفید باشد و آنها برای تأیید یافته های خود خواستار مطالعات بیشتری شدند که مورد تایید سازمان جهانی غذا و دارو قرار گرفت.

برخی از تولیدکنندگان عسلی تولید می کنند که خالص نیست و ممکن است حاوی قند یا شربت اضافه باشد، همچنین توجه به این نکته مهم است که عسل خام می تواند حاوی سمی باشد که می تواند باعث بوتولیسم شود که در این صورت برای کودکان زیر ۲ سال خطرناک باشد.

در حالی که عسل طبیعی مواد مغذی را تأمین می کند غذاهای دیگر مانند میوه ها و سبزیجات تازه منابع بهتری برای تأمین این مواد هستند و با تأمین فیبر و آب بیشتر هرگونه افزایش سطح قند خون را به حداقل می رسانند .افراد دیابتی باید هر نوع شیرین کننده را به کمترین حد ممکن مصرف کنند زیرا افزایش مکرر قند خون می تواند باعث پیشرفت سریع دیابت شود.

فواید عسل برای بهبود آکنه

اثر ضد باکتریایی موجود در بسیاری از خواص و فواید عسل برای درمان آکنه ممکن است مربوط به میزان بالای گلوکورونیک اسید آن باشد که به گلوکز اکسیداز تبدیل می‌شود.

وقتی عسل را روی پوست می‌زنید، این اکسیداز بلافاصله به پراکسید هیدروژن تبدیل می‌شود. اثر آرام بخشی عسل ممکن است ناشی از ترکیب موارد زیر داخل آن باشد:

 • پپتیدها
 • آنتی اکسیدان‌ها
 • ویتامین B
 • اسیدهای چرب
 • آمینو اسید

در صورت استفاده از عسل طبیعی روی صورت، ترکیبات بالا که در عسل وجود دارند، می‌توانند باعث تسکین و کاهش قرمزی پوست شوند.

استفاده از عسل برای درمان اگزما

اگر تصمیم دارید از عسل برای درمان ضایعات ناشی از اگزما استفاده کنید، حتما از یک عسل طبیعی و درجه یک استفاده کنید. دهچی می‌تواند خیال شما را بابت خرید عسل طبیعی و خالص راحت کند. عسل طبیعی عاری از هرگونه آلودگی‌های احتمالی است و هیچ ضرری برای شما ندارد و می‌توانید با اطمینان از آن استفاده کنید.

هنگام استفاده از عسل طبیعی برای اگزما، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • هنگام عصر، یک لایه نازک عسل را با استفاده از دست‌های تمیز روی ناحیه آسیب دیده بمالید
 • با احتیاط منطقه را با گاز یا بانداژ بپوشانید
 • اجازه دهید پانسمان تمام شب، روی ناحیه آسیب دیده بماند
 • صبح، به آرامی پانسمان را برداشته و ناحیه آسیب دیده را تمیز کنید

عسل برای درمان موضعی زخم

عسل ماده‌ای شیرین و مایع است که در طول تاریخ مشخص شده است که دارای اجزای فعال زیستی از جمله آنزیم­ها و آنتی اکسیدان­ است که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند.

عسل برای درمان زخم مزایای زیر را دارد:

 • PH  اسیدی عسل طبیعی باعث بهبود زخم می‌شود
 • عسل دارای PH اسیدی بین ۳٫۲ تا ۴٫۵ است
 • هنگامی که آن را بر روی زخم بزنیم، PH  اسیدی، خون را برای آزاد کردن اکسیژن تحریک می‌کند، که برای بهبود زخم‌ بسیار مهم است
 • PH اسیدی همچنین میزان آنزیمی به نام پروتئاز که روند بهبود زخم را مختل می‌کند، را کاهش می‌دهد
 • قند به طور کلی خاصیت اسمزی دارد. قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد، در بیرون کشیدن آب از بافت‌های آسیب دیده که به عنوان اثر اسمزی شناخته می‌شود تاثیر دارد
 • این اثر باعث کاهش تورم شده و به بهبود زخم کمک می‌کند
 • قند موجود در عسل همچنین آب موجود در سلول‌های باکتریایی را بیرون می‌کشد، که می‌تواند در جلوگیری از تکثیر و از بین رفتن آنها کمک کند
 • عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتری­هایی است که معمولاً در زخم‌ها وجود دارد

فواید عسل و دارچین برای سرماخوردگی

اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، عسل و دارچین برای سرماخوردگی و آنفولانزا درمانی قطعی نیست.

 • اما اینکه بعد از سرماخوردگی حس بدی دارید و دوست دارید سریع‌تر خوب شوید را درک می‌کنیم. یک درمان کامل که عسل هم در آن جا داشته باشد بهترین نتیجه است
 • استفاده از عسل یا مخلوطی از عسل و دارچین باعث تسکین علائم سرماخوردگی و یا حتی آنفولانزا می‌شود
 • تاثیر عسل در سرماخوردگی یا سرفه چیز جدیدی نیست. هزاران سال از داروهای طبیعی برای سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده ‌شده است
 • استفاده از عسل یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توان از آن برای تسکین سرماخوردگی استفاده کرد
 • به جای اینکه به دنبال یک روش درمانی باشیم، روی تسکین علائم تمرکز کنیم

تسکین سرفه و سرماخوردگی با عسل برای کودکان

کودکان بیشتر در معرض بیماری ها و مشکلاتی هستند که با تغییر فصل به وجود می آیند. سرفه و سرماخوردگی بیشترین شیوع را در بین کودکان دارد. فواید عسل برای کودکان شامل تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه، آبریزش بینی، تب خفیف، گلو درد و عطسه است.

 • عسل دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است که به مبارزه با عفونت ویروسی، باکتریایی یا قارچی کمک می کند
 • این درمان خانگی مبتنی بر عسل را برای درمان علائم سرماخوردگی و سرفه در کودک خود آماده کنید:

روش تهیه:

 • ۱ قاشق غذاخوری عسل را با نصف قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کنید
 • هر روز تا زمان از بین رفتن علائم آن را به کودک خود بدهید
 • ترجیحاً آن را در هنگام خواب به او بدهید زیرا به خواب راحت کودک کمک می کند
 • استفاده از ترکیب زنجبیل و عسل نیز یکی از داروهای خانگی شناخته شده برای درمان سرفه و سرماخوردگی است

فواید شگفت انگیز عسل برای لاغری و کاهش وزن

طبیعتا عسل طبیعی کالری دارد و کالری آن نیز کم نیست. این موضوع ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد تا در زمانی که قصد لاغری دارید و رژیمی سفت و سخت را انتخاب کرده اید، خواص و فواید عسل را از برنامه غذایی خود حذف کنید.ولی عسل برای لاغری و کاهش وزن هم می تواند بسیار مفید باشد.

 • عسل مملو از ویتامین­ها و مواد معدنی است که به افزایش انرژی و تقویت ایمنی کمک می کند همین خاصیت عسل طبیعی می تواند به شما در فعال ماندن و تمرین بیشتر کمک کند
 • عسل به تقویت متابولیسم کمک می کند، که باعث سوختن چربی بیشتر می شود
 • عسل به دلیل داشتن مقدار بالای فروکتوز، دارای شاخص گلیسمی پایینی است، مصرف عسل طبیعی منجر به کاهش وزن بدن می شود
 • با این حال، به افرادی که بیماری دیابت دارند توصیه می­شود هنگام مصرف عسل احتیاط کنند زیرا می تواند باعث افزایش قابل توجهی در سطح هموگلوبین شود
 • عسل طبیعی برای افرادی که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کنند می تواند باعث افزایش توده­ ی ماهیچه­ ها و کنترل سوخت و ساز چربی شود
 • عسل به عنوان یک پروبیوتیک عمل می کند که دستگاه گوارش شما را پاک کرده و مواد زائد سمی را از بدن خارج می کند
 • مصرف عسل باعث کاهش درصد چربی خون می شود. بنابراین، ممکن است به جلوگیری از بیماری های مرتبط با سندرم متابولیک مانند چاقی، دیابت شیرین و فشار خون بالا کمک کند
 • یک مزیت استفاده از عسل برای لاغری و کاهش وزن این است که به مهار ریزه ­خواری در طول روز کمک می کند. این امر به نوبه خود به شما کمک می کند تا با احساس سیری از میان وعده های غیر ضروری جلوگیری کنید

منابع:

https://www.healthline.com

https://www.dabur.com

https://www.webmd.com

https://www.medicalnewstoday.com

https://blog.perfectsnacks.com/

اینستاگرام دهچی تلگرام دهچی

2 دیدگاه برای “فواید عسل طبیعی و خواص آن برای سلامتی چیست؟

 1. حسین اثباتی گفته:

  یکی از دوستانم به من گفتند عسل مصرف کنم برای اسیدی بودن معده.چندین بار عسل خریدم و تست کردم طبیعی نبودند.بالاخره عسل طبیعی رسید دستم و الان از روی دستور مصرف برای معده استفاده میکنم و چند وقتی هست که این مشکل در من حل شده.بهتر از خوردن قرص و دارو بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *