آیا عسل طبیعی شکرک می زند یا رس می‌بندد؟

آیا عسل طبیعی شکرک می زند یا رس می بنند؟

ما هر چند وقت یکبار چه بخواهیم و نخواهیم، درگیر اخبار و اطلاعات جالب و متضادی در رابطه با مواد غذایی می شویم. این موضوع نه تازگی دارد و نه محدود به چند محصول طبیعی و کشاورزی می شود. واقعیت این که خود من نمی دانم هنوز گوجه فرنگی درمان سرطان است یا به وجود آورنده‌ی آن و یا این که کدام سبزیجات را باید حرارت داد و استریلیزه کرد و کدام ها را می توان به صورت خام مصرف نمود.

این موضوع و درگیری در رابطه با عسل هم به شدت وجود دارد؛ اما تفاوت این جا است که ما در رابطه با عسل، اطلاعات بیشتر و موثق تری داریم ( حداقل تا لحظه‌ی نوشتن این مقاله )!

عسل شکرک زده ، عسل رس بسته ، عسل خام یا پاستوریزه و همین طور عسل گرما ندیده و گرما دیده، عناوینی هستند که این روزها در هر جایی که در رابطه با عسل جستجو می کنیم به چشم می خورند. حتی زنبورداران ساده‌ی سر جاده هم مجبور شده اند برای تبلیغ کار خود این موارد را همچون گوینده های خبر تلویزیون برای ما شرح دهند. 

اما این موضوع آن قدرها هم پیچیده نیست و با آگاهی به چند نکته‌ی ساده می توان تا حد زیادی پاسخ این سوال که چه نوع عسلی را بخریم و آیا عسل طبیعی شکرک می زند یا نه را دریافت کرد. ما در ادامه شما را با تفاوت های عسل رس بسته و عسل شکرک زده آشنا می کنیم و کمی در رابطه با ماهیت عسل خام یا همان عسل گرما ندیده صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:آیا واقعاً می‌توانید از عسل برای بهبود آکنه استفاده کنید؟

عسل شکرک زده یا عسل رس بسته – چه تفاوتی وجود دارد و چگونه باید انتخاب کرد؟

پیش از هر چیز باید در رابطه با تفاوت های شکرک زدن و رس بستن آشنا شوید. زیرا هر کدام نتیجه و ماحصل نوع خاصی از محصول عسل هستند. 

شکرک زدن فرآیندی است که تقریبا همه‌ی ما در تمامی محصولات دارای قند بالا، به گونه ای با ظاهر و فرآیند آن آشنا هستیم. از مرباهای خانگی تا شربت های صنعتی و حتی شهدهای طبیعی، شکرک زدن وجود دارد. در نقطه‌ی مقابل اما رس بستن تنها مختص به عسل است.

تفاوت ظاهری عسل رس بسته و عسل شکرک زده کاملا نمایان است و به راحتی می توانید آنها را از یکدیگر تمیز دهید. 

عسل رس بسته فرمی شبیه به روغن نباتی دارد. بلورهای تشکیل شده در آن کاملا نرم و فاقد هر گونه بلور متراکم و سخت است و رنگ و فرمی همچون کارامل دارد.

هنگامی که یک عسل رس بسته را میل می کنید که می تواند همان عسل خام یا عسل گرما ندیده باشد، هرگز دانه های سختی را زیر داندانتان تجربه نمی کنید و در هنگام بلع، احساس خارش در گلو و یا سنگینی یک ماده‌ی فوق شکری را تجربه نمی کنید. عسل رس بسته به راحتی در دهان و با گرمای طبیعی آن آب شده و به فرم طبیعی و آشنای عسل باز می گردد. در نقطه‌ی مقابل، شکرک ها مملو از بلورهای سختی هستند که در زیر دندان صدا کرده و احساس زدگی از شیرینی فراوان را در هنگام بلع تجربه خواهید کرد. 

موضوع دیگری که می توان تا حدی زیادی به آن اتکا کرد، روش تشکیل رس و شکرک در عسل است. شکرک همان طور که گفتیم در تمام موادی که حجم بالایی از آن را قند خام یا صنعتی تشکیل داده باشد، در سطح رویی ماده ظاهر می شود؛ اما این موضوع در مورد رس بستن عسل معمولا برعکس بوده و عسل طبیعی از کف ظرف شروع به تشکیل رس می کند. 

یک جواب ساده تا این جای کار این که « عسل طبیعی باید رس ببندید و عسل غیر طبیعی قطعا شکرک می زند». 

چرا عسل شکرک می زند؟

عسل طبیعی هرگز شکرک نمی زند. در نتیجه در صورت مشاهده‌ی شکرک بر روی آن، باید به اصالت عسل آن شک کرد. این موضوع 2 دلیل مشخص دارد. 

در صورتی که زنبوردار برای تغذیه‌ی زنبورهای خود از محلول آب و شکر استفاده کند، قطعا محصول نهایی به راحتی شکرک می زند. در حالت دوم هم اگر عسل کاملا غیر طبیعی تولید شده و در مرحله‌ی نهایی گرمای زیادی ندیده باشد، پس از گذشت مدت کوتاهی و در مواجهه با هوای سرد، شکرک در اطراف درب عسل ظاهر می گردد. 

چرا عسل طبیعی رس می بندد؟

روزگاری همه گریزان از عسل رس بسته بودند و بسیاری آن را با شکرک اشتباه می گرفتند و این روزها همه پیگیر عسل رس بسته هستند. عسل طبیعی که به نام های عسل خام یا گرما ندیده نیز شناخته می شود، مملو از آنزیم ها و مواد طبیعی است که با گذشت اندک زمانی، شروع به رس بستن می کنند. این موضوع به ویژه در هنگامی که عسل در دمای زیر 20 درجه قرار بگیرد، شتاب بیشتری می یابد. رس بستن عسل نشانه‌ی خوبی است که با مشاهده‌ی آن می توانید از اصالت عسل طبیعی اطمینان خاطر کسب کنید و یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی است. 

تا چندی پیش که مصرف کنندگان نا آشنا فکر می کردند این رس همان شکرک است، حتی زنبورداران سنتی نیز اقدام به حرارت دادن عسل خود می کردند تا حداقل در هنگام فروش آن، خریدار نشانی از رس در عسل آنها نبیند. 

گرما دادن عسل با دمای بالا و بسته بندی مجدد آن، تنها ظاهر آن را شفاف تر و در واقع تبلیغاتی تر می کند؛ اما هیچ فایده و مزیتی برای آن ندارد. کارخانجات عرضه کننده‌ی عسل نیز اسم های جذاب تری همچون عسل پاستوریزه یا استریلیزه برای آن انتخاب کرده اند تا خریدار تصور کند همه چیز با گرما دادن عسل خام، به نفع او است. 

اما عسل خام و طبیعی یا همان عسل گرما ندیده پس از طی کردن این فرآیند تقریبا تمامی خواص خود را از دست می دهد. تمامی آنزیم هایی که عسل طبیعی را سرشار از آنتی اکسیدان ها می کنند، در این فرآیند از میان رفته و ویتامین ها و مواد معدنی آن در اثر مواجهه با حرارت، دیگر جایی در عسل نخواهند داشت. 

اساسا تولید عسل گرما دیده و تبدیل آن به هر محصول جذاب تبلیغاتی باعث می شود شما تنها با یک ماده‌ی غلیظ قندی مواجه باشید تا یک ماده‌ی شگفت انگیز طبیعی. 

هیچ آسیبی به انسان از طریق مصرف عسل خام وارد نخواهد شد و تنها محدودیت در مصرف عسل خام ، برای کودکان زیر 2 سال است. تنها دلیل آن نیز عدم تکامل ساختار گوارشی و آنزیم های موجود در معده‌ی آنها است تا بتوانند بافت طبیعی عسل را بشکنند و آن را به راحتی هضم نمایند.

به طور خلاصه می توان گفت رس بستن، طبیعت عسل است. جایی که آنزیم ها و قند موجود در عسل خالص در مواجهه با دمای پایین به شکل رس ظاهر شده و خیالتان راحت باشد که در بسیاری از نقاط دنیا ( به ویژه در مناطقی که تولید و فروش عسل طبیعی، ضابطه مند است ) عسل خالص به طور معمول به شکل رس بسته عرضه می گردد. 

تکلیف عسل شکرک زده هم همان طور که پیشتر گفتیم کاملا مشخص است. هیچ دلیلی برای شکرک زدن جز وجود شکر در عسل وجود ندارد! 

با عسل شکرک زده چیکار کنیم؟

پیشنهاد ما به شما مصرف عسل خام و رس بسته است اما اگر علاقه دارید عسل را به صورت مایع و شفاف استفاده کنید می‌توانید از روش زیر برای رفع شکرک عسل استفاده کنید.

ظرف عسل را به مدت ۲۰ دقیقه برروی شوفاژ قرار بدید یا داخل یک ظرف آب گرم با دمای زیر ۴۰ درجه قرار بدید تا عسل به حالت اول و مایع برگردد.

فقط مراقب باشید که گرمای بیش از اندازه باعث از بین رفتن تمام خواص عسل می‌شود.

در آخر این که جستجو و یافتن مواد غذایی طبیعی با هر نامی همچون ارگانیک، کار دشوار و غالبا سردرگم کننده ای است. شاید بهترین راه، یافتن افراد یا مجموعه هایی باشد که به محصولی که می فروشند احترام می گذارند و اجازه نمی دهند هر دلیلی که غالبا ریشه در سودجویی دارد، باعث شود تا آنها مواد غذایی و غیر طبیعی را در ظاهری زیبا و با کلماتی تبلیغاتی به دست مصرف کننده برسانند.

تلاش ما در دهچی نیز یافتن همین زنبورداران اصیل و صادق است. افرادی که می دانند با آب و شکر دادن به زنبورها می توانند محصول خود را چند برابر کنند اما حاضر نیستند اصالت عسل خود را خدشه دار نمایند. 

خرید عسل طبیعی
اینستاگرام دهچی تلگرام دهچی

4 دیدگاه برای “آیا عسل طبیعی شکرک می زند یا رس می‌بندد؟

    • دهچی گفته:

      شیشه عسل رو به مدت ۳۰ دقیقه داخل آب گرم(جوش نباشه) قرار بدید به حالت اولش برمیگرده و رقیق میشه.اگر داخل آب جوش قرار بدید خواص عسل از بین میره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *