چطور عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

شاید بهتر بود عبارت ” راهکار ساده ” را از عنوان  این مقاله حذف می کردیم! زیرا حقیقتا تنها راه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی مراجعه به آزمایشگاه و استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی خاص است. اما به هر حال راهکارهایی خانگی نیز برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی وجود دارد که در انتهای این مقاله، برخی از ساده ترین و مرسوم ترین آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

دغدغه‌ی خریدن عسل طبیعی موضوعی است که ذهن کمتر کسی را در هنگام انتخاب آن به خود درگیر نخواهد کرد. هیچ کدام از ما دوست نداریم عسل تقلبی بخریم، آن را بر سر سفره مان ببریم و تازه احساس کنیم که داریم یک ماده‌ی حیاتی عالی و پر از خاصیت را مصرف می کنیم. با این حال که از همین ابتدا به شما گفتیم تشخیص عسل طبیعی از تقلبی کار آسانی نیست؛ اما مطالعه‌ی این مقاله شاید بتواند به شما کمک کند تا کمی بیشتر با عسل طبیعی و تقلبی آشنا شوید.

عسل طبیعی چیست؟


اگر نخواهیم خیلی شما را نا امید کنیم، بهتر است این گونه شروع کنیم که عسل طبیعی حداقل توسط زنبور تولید شده است. زیرا در فرآیند تولید عسل طبیعی نیز راه هایی برای تقلب و یا کاهش کیفیت محصول نهایی وجود دارد. عسل طبیعی و با کیفیت در واقع محصول جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور کارگر، افزودن موادی خاص در معده‌ی دوم زنبور و در نهایت ذخیره و خشک کردن آن در کندو است. برای آن به شما می گوییم که در تولید عسل طبیعی نیز فرآیندهایی وجود دارد که در نهایت می تواند کیفیت محصول نهایی را کمتر کند، زیرا گاها زنبورداران به عمد و یا به ناچار مجبور هستند زنبورهای خود را با موادی غیرطبیعی همچون شیره و شربت شکر تغذیه نمایند. البته بد نیست بدانید که خود زنبورها هم به طور طبیعی به هر ماده‌ی شیرینی علاقه مند بوده و به طور مثال حتی از صمغ درختان نیز تغذیه می کنند. 

چطور عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟


این موضوعی که گفتیم در همین ابتدای آشنایی شما با عسل طبیعی ممکن است سوال دیگری را هم مطرح کند و آن این که عسل های طبیعی که به گیاهان مختلف نسبت می دهند، آیا حقیقتا واقعی هستند؟
زنبورها مسافت زیادی را در اطراف کندو پرواز می کنند تا همان طور که گفتیم از هر ماده‌ی شیرینی و به ویژه شهد گیاهان جهت ساخت عسل استفاده کنند. در این فرآیند آنها مسلما با گل ها و گیاهان مختلفی مواجه می شوند که از گونه های متنوع بوده؛ اما ویژگی های لازم جهت جمع آوری توسط زنبور کارگر را دارند.
جالب است بدانید تا یک کندوی عسل در میان دشتی چند هکتاری از یک گل یا گیاه خاص قرار نداشته باشد، نمی توان نام آن گیاه را به این عسل نسبت داد. پس در مواجهه با عسل های حتی طبیعیی که نام آویشن یا هر گیاه با خاصیت دیگری را با خود به همراه دارند، کمی بیشتر تامل کنید. 
در آخر می توان به طور خلاصه گفت عسل طبیعی بیش از آن که به گل های منطقه یا هر چیز دیگری ارتباط داشته باشد، به صداقت زنبوردار و نحوه‌ی نگهداری و تغذیه‌ی زنبورهای او باز می گردد. یک زنبوردار منصف طبیعی ترین شرایط را برای کندو فراهم کرده و جز در مواقع خاص که زنبورها قادر به خروج از کندو نیستند، آنها را با شربت شکر تغذیه نمی کند. 

عسل تغذیه‌ای

زنبوردار برای افزایش حجم تولید در کنار تغذیه شهد گل‌ها توسط زنبور با شیرین کننده‌های صنعتی مثل شکر ٬ شیره ذرت و چغندر و قند تغذیه می‌کند.و منبع عسل کاملا طبیعی نیست.

البته تغذیه زنبور عسل در فصل زمستان که گل و گیاه وجود ندارد و زنبور نیاز به تغذیه دارد مشکلی ندارد و در فصل زمستان زنبور عسل تولید نمی‌کند و فقط برای تغذیه استفاده می‌شود.

عسل تقلبی چیست؟

عسل تقلبی هم داستان خودش را دارد. با یک جستجوی ساده در اینترنت، سایت هایی را پیدا می کنید که به صورت تخصصی، فرمولاسیون ساخت عسل تقلبی را داده اند! حتی در این بین دوستانی وجود دارند که با کمترین امکانات همچون آب، شکر، آبلیمو و آرد، تولیدات عسل اختصاصی خود را دارند! البته سال ها است که شرکت های معتبر مواد غذایی نیز عسل هایی را با نام طبیعی در بازار عرضه می کنند که در بهترین حالت، حاوی درصد اندکی عسل طبیعی است.
شاید جالب باشد که بدانید تنها در اتحادیه‌ی اروپا و همین طور در ایالت فلوریدای آمریکا، تولید کنندگان عسل زمانی اجازه دارند بر روی آن کلمه عسل طبیعی را بنویسند، که 100 درصد فرآیند تولید طبیعی بوده و نه تنها زنبور از هیچ گونه شیره ای تغذیه نکرده باشد بلکه در طول دوران زندگی خود حتی از آنتی بوتیک نیز استفاده نکرده باشد. 
اگر برای یافتن راهکارهای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی در سایت های خارجی هم بگردید، متوجه می شوید گویا این دغدغه در همه جای دنیا وجود دارد و مصرف کنندگان دوست دارند حداقل در مورد عسل، با آن همه خواصی که همه‌ی ما می دانیم، سرشان کلاه نرود. 
در پایان این بخش می توان گفت یکی از ساده ترین راه ها، توجه به قیمت محصول است. مدیران اتحادیه های پرورش دهندگان زنبور عسل در تمامی استان های کشور اعتقاد دارند، ورود عسل های تقلبی و قیمت های فوق العاده کم آنها است که باعث شده زنبوردار واقعی یا مقدار کمتری عسل بفروشد و یا این که او هم جهت کاهش هزینه های خود، به تقلب روی آورد. به طور خلاصه اگر می خواهید 100 درصد خیال شما از اصل بودن عسل راحت باشد، باید در ابتدا زنبوردار را بشناسید و سپس قیمت معقولی برای خرید عسل طبیعی در نظر بگیرید. 

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

عسل خالص ومرغوب راچگونه بشناسیم؟

اگر چند ظرف عسل طبیعی و تقلبی را کنار هم بگذارند، تقریبا از شکل ظاهری و رنگ آنها، قضاوت کردن کار بسیار دشواری است. یک موضوع جالب این که عسل اصل شکرک می زند و این شکرک زدن که روزگاری تنها راهکار تشخیص عسل طبیعی از تقلبی بود، هنوز هم تا حد زیادی قابل اتکا است. دوست نداریم شما را خیلی نگران کنیم اما به راه هایی که معرفی می کنیم هم نمی توان خیلی دل بست. 
مدت ها است که طرحی با نام شناسنامه دار کردن عسل ها با توجه به نوع و حتی زنبوردار آن، در دست بررسی است که متاسفانه هنوز به نتیجه نرسیده. شاید در صورتی که در کشور ما هم عرضه کنندگان مجبور به درج تمامی مواد موجود در عسل بودند، کمی دغدغه‌ی شما کمتر می شد؛ اما این امکان در حال حاضر در بیش از 80 درصد دنیا نیز محیا نیست. 
برای آن که قطعا نمی توانید پس از خریدن هر شیشه عسل برای تشخیص به آزمایشگاه مراجعه کنید، در ادامه چند راهکار ساده و البته عمومی را به شما معرفی می کنیم که به کمک انجام چند باره‌ی آنها قادر خواهید بود عسل طبیعی و تقلبی را راحت تر از هم تمایز دهید.

تشخیص عسل طبیعی باکبریت یا شمع های وارمر

برای تشخیص عسل طبیعی تنها یک بسته کبریت یا 2 عدد شمع نیاز دارید. موضوع اصلی این است که عسل طبیعی آتش گرفته اما عسل غیر طبیعی آتش نمی گیرد. احتمالا اصلی ترین دلیل این واکنش، میزان کمتر رطوبت عسل طبیعی است. عسل طبیعی چیزی بین 18 تا 22 درصد رطوبت دارد. در حالی که این میزان در عسل های غیر طبیعی و مصنوعی، به مراتب بیشتر است. روی 2 شمع وارمر را به عسل طبیعی و تقلبی آغشته کنید. شمعی که عسل طبیعی دارد راحت تر روشن می شود و شمع آغشته به عسل غیر طبیعی احتمالا اصلا آتش نگیرد. 
البته خود ما این آزمایش را چندین بار انجام دادیم و نتایج قابل اتکایی به دست نیامد، کما این که همان طور که گفتیم عسل های طبیعی مختلف در هر صورت راحت تر آتش گرفتند. شما می توانید این آزمایش را به وسیله آتش زدن مقداری عسل با چوب کبریت، به نحوی دیگر نیز انجام دهید. 

بیشتر بخوانید: آیا عسل برای درمان اگزما خوب است؟

تشخیص عسل طبیعی وتقلبی به کمک یک لیوان آب سرد

اساس این آزمایش نیز بدین صورت است که عسل طبیعی به دلیل ساختار شیمیایی خود و همین طور غلظت بیشتر به سختی در آب حل می شود.

برای تشخیص عسل طبیعی کافی است یک قاشق از عسلی را که خریداری کرده اید در آب سرد فرو ببرید. اگر عسل روی قاشق به راحتی در آب حل شد، قطعا میزان قندهای غیر طبیعی یا شربت شکر آن بالا است.

اگر همین آزمایش را با عسل طبیعی انجام دهید مشاهده خواهید کرد که عسل فرمی فشرده به خود گرفته و بسیار دشوارتر از قاشق جدا شده و در آب حل می گردد. 
همین آزمایش را می توانید با یک دستمال کاغذی حوله ای نیز انجام دهید. عسل طبیعی ردی از رطوبت بر روی دستمال نگذاشته و همچنین بر روی آن نمی لغزد، در حالی که عسل تقلبی رطوبت خود را به دستمال داده و ممکن است بر روی آن حرکت آزادانه تری داشته باشد. 
برای تشخیص عسل طبیعی و نتیجه گرفتن از این آزمایش های خانگی، بهتر است بر روی عسل خریداری شده تمامی آنها را انجام دهید و یا همان طور که گفتیم عسلی را خریداری کنید که از منشاء آن آگاهی دارید. 

اینستاگرام دهچی تلگرام دهچی

2 دیدگاه برای “چطور عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

  1. ندا علی نژاد گفته:

    سلام عسل وحشی کوهستان خریدیم کیلویی 70 هزار تومن به نظرتون طبیعیه؟؟؟؟؟

    • دهچی گفته:

      دهچی نمی‌تونه نظری راجع به کیفیت لین محصول بده اما به خاطر ارتباطی که با زنبورداران و بازار عسل داره می‌تونیم بگیم قطعا غیرمنطقی هسا قیمتش و همچنین غیراخلاقی چون برداشت عسل طبیعی باعث انقراض زنبور وحشی در طبیعت میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *