چگونه، چه موقع و چرا عسل برای درمان زخم استفاده می‌شود؟

حدود هزاران سال است که از عسل برای بهبود زخم استفاده می‌شود. با این وجود، در حالی که ممکن است گزینه‌های درمانی مؤثر دیگری برای بهبود زخم داشته باشیم، اما هنوز هم ممکن است عسل برای بهبود برخی زخم‌ها بسیار مفید عمل کند.

عسل دارای خواص ضد باکتریایی است و به تعادل pH بسیار کمک می‌کند، که با این خواص به محل زخم اکسیژن می‌رساند و با ترکیبات شفابخش خود بهبود زخم را تسریع می‌بخشد.

قبل از اینکه سراغ کابینت بروید، این نکته را بدانید که افراد متخصص در بهبود زخم‌های مزمن و سایر آسیب‌ها از عسل درجه یک برای مصارف پزشکی استفاده می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد زمان‌های درست و اشتباه استفاده از عسل برای ترمیم زخم این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا عسل برای بهبود زخم مفید است؟

عسل ماده‌ای شیرین و مایع است که در طول تاریخ مشخص شده است که دارای اجزای فعال زیستی است که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند.

مطابق مطالعه منتشر شده در مجله Wounds، عسل در بهبود زخم مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

 • pH اسیدی که باعث بهبود زخم می‌شود. عسل دارای pH اسیدی بین ۳٫۲ تا ۴٫۵ است. هنگامی که آن را بر روی زخم بزنیم، pH اسیدی خون را برای آزاد کردن اکسیژن تحریک می‌کند، که برای بهبود زخم‌ بسیار مهم است. pH اسیدی همچنین میزان آنزیمی به نام پروتئاز، که روند بهبود زخم را مختل می‌کند، را کاهش می‌دهد.
 • شکر خاصیت اسمزی (osmotic) دارد. قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد، در بیرون کشیدن آب از بافت‌های آسیب دیده (که به عنوان اثر اسمزی شناخته می‌شود)، تاثیر دارد. این باعث کاهش تورم شده و به بهبود زخم کمک می‌کند. قند موجود در عسل همچنین آب موجود در سلول‌های باکتریایی را بیرون می‌کشد، که می‌تواند در جلوگیری از تکثیر آنها کمک کند.
 • اثر ضد باکتریایی. اثبات شده است که عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتری هایی است که معمولاً در زخم‌ها وجود دارد، مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) و انتروکوک‌های مقاوم به ونکومایسین (VRE). بخشی از این مقاومت آنها ممکن است به دلیل خاصیت اسمزی آنها باشد.

عسل وانواع زخم‌

عسل وانواع زخم‌

متخصصان و پزشکان از عسل برای درمان زخم‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • زخم‌های التهابی ناشی از جوش زدن
 • زخم‌های سوختگی
 • زخم‌ها و جراحات بدون درمان
 • سینوس پیلونیدال یا کیست پیلونیدال
 • زخم پای وریدی و دیابتی

محققان مطالعات مختلفی را در مورد اثربخشی عسل به عنوان درمانی برای انواع زخم‌ها انجام داده‌اند. مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ از ۲۶ آزمایشگاه بالینی انجام شد که در مجموع ۳۰۱۱ شرکت کننده داشت.

در این بررسی، محققان نتیجه گرفتند که عسل دربهبود زخم‌ های ناشی ازسوختگی با ضخامت جزئی و زخم‌های بعد از عمل جراحی بهتر از بسیاری از درمان‌های معمول عمل می‌کند. با این وجود، برای دیگر زخم‌ها مطالعات به این شکل و كیفیت بالا وجود ندارد تا به طور قطع، توصیه‌هایی را برای سایر انواع زخم ارائه دهد.

چگونه عسل را برروی زخم بمالیم؟

اگر زخم یا سوختگی دارید که بهبود نمی‌یابد، مهم است که قبل از استفاده از عسل روی زخم، با پزشک خود مشورت کنید. از پزشک خود در مورد اثربخشی عسل در درمان و بهبود زخم خود سوال کنید.

در مورد زخم‌های شدید بهتر است پزشک یا پرستار ابتدا نحوه زدن عسل بر روی زخم را به شما نشان دهد. این امر به این دلیل است که مقدار عسل و نحوه استفاده از آن می‌تواند تاثیری در بهبود زخم داشته باشد و حتی می‌تواند معادله بهبودی را تغییر دهد.

بیشتربخوانید: ۸ماسک صورت باعسل طبیعی

نکاتی درمورد استفاده ازعسل بر روی زخم

اگر در خانه از عسل برای بهبود زخم استفاده می‌کنید، نکاتی در ادامه برای شما داریم که بسیار کاربردی هستند.

نکاتی درمورد استفاده ازعسل بر روی زخم
 • همیشه با استفاده از دست و مواد استریل مانند گاز استریل و نوک پنبه، زدن عسل را شروع کنید.
 • ابتدا عسل را روی پانسمان بمالید، سپس آن را روی پوست بگذارید. این کمک می‌کند تا از آلوده شدن عسل هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست جلوگیری شود. یک استثناء در صورت زخم بستر عمیق مانند آبسه وجود دارد. در مورد زخم بستر قبل از استفاده از پانسمان، عسل باید زخم بستر را پر کند و سپس پانسمان روی آن قرار بگیرد.
 • یک پانسمان تمیز و خشک روی عسل قرار دهید. این می‌تواند پد گاز استریل یا باند و چسب باشد. پانسمان کردن زخم بعد از قرار دادن عسل روی زخم، کاری مفید برای بیرون نریختن عسل از روی زخم است.
 • پانسمان را پس از اینکه از زخم آب ترشح شد، تعویض کنید. از آنجایی که عسل در فرایند بهبود زخم باعث ترشح آب می‌شود، به همین دلیل باید به صورت مداوم پانسمان زخم را عوض کرد.
 • بعد از پانسمان کردن زخم دستان خود را بشویید.

اگر در مورد استفاده از عسل بر روی زخم خود سؤالی دارید، با پزشک مشورت کنید.

انواع عسل مورد استفاده برای درمان زخم

در حالت ایده آل، فرد باید از عسل طبیعی درجه یک استفاده کند، که ضدعفونی شده باشد و بنابراین کمتر احتمال دارد که بر روی سیستم ایمنی بدن واکنش ایجاد کند.

برای درمان زخم بستر بهتر از است از عسل طبیعی و گرما ندیده استفاده شود، اما در مورد برخی زخم‌ها پیشنهاد می‌شود که از عسل گرما دیده و پاستوریزه شده استفاده شود. البته در این موارد نیز احتیاج به مطالعات بیشتر و بررسی‌های آزمایشگاهی بیشتر است.

عوارض احتمالی عسل برای زخم چیست؟

عوارض احتمالی عسل برای زخم چیست؟

همیشه ممکن است عسل یا ظرف آن آلوده شود، یا فرد نسبت به عسل واکنش آلرژیک داشته باشد. بعضی اوقات، این حساسیت آلرژیک ممکن است به دلیل گرده باشد که به طور طبیعی در عسل وجود دارد.

عکس العمل‌های آلرژیک به عسل

علائمی که نشان می‌دهد احتمالاً به عسل حساسیت دارید، عبارت‌اند از:

 • سرگیجه
 • تورم شدید
 • حالت تهوع
 • سوزش یا خارش بعد از استفاده موضعی
 • مشکلات تنفسی
 • استفراغ

اگر این علائم را تجربه کردید، پوست خود را از عسل تمیز کرده و به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. تا وقتی که با پزشک خود صحبت نکردید، از مصرف دوباره عسل خودداری کنید.

خطرات استفاده ازعسل خام

برخی محققان نگرانی در مورد استفاده از عسل خام، که به طور مستقیم از کندو گرفته می‌شود و بدون هیچ تغییری برای درمان زخم استفاده می‌شوند، دارند. آنها تصور می‌کنند که با استفاده از این نوع عسل خطرات بیشتری برای عفونت وجود دارد.

به گفته مجله Wilderness & Medicine Medicine، ممکن است این موضوع فقط در حد این ایده باشد تا یک حقیقت اثبات شده، اما با این حال آگاهی از خطرات بسیار مهم است.

عدم تاثیرگذاری عسل روی زخم

همچنین ممکن است عسل کاری برای بهبود زخم نکند. برای اینکه بتوانید به بهترین نتیجه برسید، باید به صورت مکرر از این روش درمانی استفاده کنید. این استمرار می‌تواند یک هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر دیدید که زخم بهبود نیافته است، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: چطور عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

عسل درجه یک پزشکی می‌تواند به درمان زخم‌های مزمن و آن دسته از زخم‌هایی که درمانی ندارند، کمک کند. عسل پزشکی دارای خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و حتی بدون بو است که می‌تواند کمکی برای التیام زخم‌های مزمن باشد.

قبل از استفاده از این نوع عسل همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای زخم مشکلی به وجود نمی‌آورد.

خریدعسل طبیعی برای بهبود زخم از دهچی

عوارض احتمالی عسل برای زخم چیست؟

همان‌طور که گفتیم برای زخم بستر و درمان آن باید از عسل طبیعی استفاده کنید. عسل طبیعی در درمان زخم بستر سال‌ها است که توسط بزرگان طب طبیعی توصیه می‌شود و نتایج خوبی نیز داشته است. 

دهچی با ارائه بهترین و با کیفیت ‌ترین عسل‌ های طبیعی که به صورت مستقیم از زنبورداران تهیه می‌شود، می‌تواند شما را در درمان زخم بستر یاری کند.

عسل‌های طبیعی موجود در وب‌سایت دهچی همه خالص هستند. زنبورداران کندوهای خود را به صورت مداوم بررسی می کنند تا بهترین و مرغوب‌ترین عسل را بدون هیچ داروی شیمیایی برای فروش به دهچی تحویل دهند.

ما در دهچی عسل زنبورداران را در آزمایشگاه‌های معتبر آزمایش می‌کنیم تا از سطح کیفی آنها مطمئن شویم. عسل‌های طبیعی موجود در دهچی همه از نظر کیفی امتیازی را در آزمایشگاه‌ها کسب می‌کنند، که این امتیاز چندین برابر امتیاز عسل‌هایی است که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و به صورت صنعتی تهیه می‌شوند.

برای خرید عسل طبیعی از سایت دهچی کلیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *