فواید عسل برای کودکان؛ معجزه ای برای تمام سنین

فواید عسل برای کودکان

باوری عمومی و سنتی در رابطه با عسل وجود دارد که از دیرباز باعث شده تا همگان از آن نه تنها به عنوان یک خوراک شیرین و لذیذ، بلکه ماده ای درمانی و تقویت کننده‌ی بدن نام ببرند. شاید اگر به سراغ هر مادر، مادربزرگ، عطار و … بروید، برای هر دردی در کنار برخی از اقلام داروهای گیاهی، عسل را نیز به شما تجویز کنند. این باور در رابطه با فواید عسل برای کودکان دو چندان است. 

اما حقیقتا خواص عسل برای بچه ها چیست و آیا می توان به کودکان در تمام سنین عسل داد؟

در این مقاله کوتاه قصد داریم شما را با بایدها و نبایدها در رابطه با تغذیه‌ی کودکان با عسل طبیعی و خالص آشنا کنیم. ضمنا فهرستی از فواید عسل برای کودکان و نوجوانان نیز تهیه کرده ایم که آگاهی به آنها خالی از لطف نیست. لازم به یادآوری است تمامی موارد یاد شده به صورت علمی اثبات گردیده و همان گونه که در باور سنتی به آنها اعتقاد داشته ایم، علم امروز نیز این باورها را تایید می کند. 

حتما شما هم با مطالب و تبلیغات مختلفی در رابطه با خواص عسل برای بچه ها مواجه شده اید. بسیاری از آنها حقیقی است. البته ملاحظاتی نیز در رابطه با تغذیه‌ی کودکان زیر ۲ سال با عسل وجود دارد که در همین بخش ابتدایی به آن خواهیم پرداخت.

عسل برای کودکان زیر ۲ سال

شاید استفاده از کلمه‌ی خطرناک در رابطه با تغذیه‌ی کودکان زیر ۲ سال با عسل، کمی زیاده روی باشد. اما این موضوع اثبات شده است که عسل برای کودکان زیر ۲ سال می تواند مشکلاتی گاها جدی به وجود آورد. 

موضوع بسیار ساده است. عسل مملو از مواد معدنی، آلی، ویتامین ها و انواع اسید آمینه ها است. در این بین اسپورهای باکتری بوتولینوم نیز وجود دارند. این باکتری در معده‌ی افراد بالغ و بزرگسال به راحتی توسط آنزیم های معده تجزیه و شکسته می شود و سیستم ایمنی بدن می تواند در مقابل تجمع آنها مقاومت کرده و اثرات مخرب آن را از بین ببرد. 

اما معده‌ی کودکان زیر ۲ سال ( البته با رعایت شرط اطمینان ) به راحتی قادر به شکستن این ماده نبوده و علت آن نیز نبود آنزیم های کافی و شکل نگرفتن ساختار کامل هضم مواد غذایی در آنها است. تجمیع این باکتری، منجر به بیماری‌ای با نام بوتولیسم معده‌ی نوزاد می گردد که اولین نشانه های آن، بروز حساسیت، تب های خفیف و احساس خفگی در نوزاد است. 

موارد نادری از ایجاد حساسیت شدید در کودکان ثبت شده است اما این موضوع اثبات شده است که نباید حداقل به کودکان زیر ۱ سال و با رعایت حساسیت بیشتر، به کودکان زیر ۲ سال عسل خالص و خام داد. 

البته و با توجه به مزایای بی شمار عسل در رشد و سلامت کودکان، در دنیا عسل هایی ویژه‌ی این گروه سنی تعبیه شده تا آنها نیز بتوانند از فواید عسل برای کودکان بهره مند گردند. 

در هر صورت بهتر است والدین این توصیه را جدی گرفته و از تغذیه‌ی کودکان زیر ۲ سال با عسل و یا ترکیب های آن پرهیز کنند.

خواص عسل برای بچه های بالای ۲ سال و نوجوانان

پس از گذشتن سن کودک شما از ۲ سالگی، دیگر هیچ دلیل علمی اثبات شده ای برای محروم کردن آنها از خواص عسل برای بچه ها و نوجوانان وجود ندارد. این ماده‌ی طبیعی و شگفت انگیز نه تنها در رشد و سلامتی آنها اثرگذار است، بلکه سیستم ایمنی بدن آنها را نیز تقویت کرده و از بسیاری ناهنجاری های مرسوم در این سنین جلوگیری می کند. 

تقویت سیستم گوارش و جلوگیری از رفلاکس های ناخوشایند معده

همان طور که گفتیم معده‌ی کودکان بسیار حساس است و تقریبا با خوردن هر خوراکی دچار رفلاکس های شدید معده می گردند. عسل درمانی است شگفت انگیز برای این رفلاکس های ناخوشایند. ترکیب عسل، آب جوش و چند قطره رازیانه می تواند پس از هر وعده مصرف شیر یا خوراکی های مکمل آن، از رفلاکس معده جلوگیری کرده و میل درونی کودکتان به تغذیه‌ی صحیح با شیر را افزایش دهد. از دیگر خواص عسل برای بچه ها می توان به تقویت آنزیم های معده اشاره کرد.

جلوگیری از شب ادراری

یکی دیگر از فواید عسل برای کودکان ، جذب آب کلیه ها است. در نتیجه کودکی که هر شب یک قاشق غذاخوری عسل میل کند، به ندرت دچار شب ادراری می گردد. شما می توانید از عسل به عنوان یک مکمل در ترکیب های خوشمزه و گوناگونی که با آن به دست می آید، استفاده کرده تا مصرفش را هر چه بیشتر برای کودک خود خوشایند نمایید.

عسل طبیعی دارویی برای درمان اسهال و استفراغ های رایج کودکان

ضعف سیستم گوارشی در کودکان موجب می شود تا آنها تقریبا به طور مستمر دچار اسهال و استفراغ گردند. بروز این مشکل نه تنها به شدت باعث تخلیه و پایین آمدن سطح آب بدن آنها می گردد، بلکه در بلند مدت می تواند آنها را با ضعف جسمانی مواجه نماید. 

یکی از بارزترین خواص عسل برای بچه ها ، رفع این معضل است. عسل سرشار از ویتامین های گروه B بوده که اصلی ترین درمان اسهال و استفراغ در کودکان است.

تقویت سطح انرژی روزانه‌ی کودکان در کنار ایجاد آرامش ذهنی در رفتارها و فعالیت آنها

کودکان به صورت معمول به ۲ دسته تقسیم می شوند و حد میانه ای نیز برای آن وجود ندارد. یا جنب و جوش فراوان آنها موجب نگرانی والدین است و یا بی تحرکی و بی حالی آنها. عسل به علت وجود قند طبیعی ( آن هم از همه‌ی انواع آن ) باعث می شود سطح انرژی کودکان شما به صورت پایدار و در سطحی متوازن باقی بماند. کودکانی که روزانه با عسل یا ترکیبات آن تغذیه می شوند، هرگز دچار بی حالی یا کم تحرکی نمی گردند.

در عین حال عسل سرشار از ترکیبات آرامش بخش گیاهی است. این موضوع و پایداری میزان قند خون کودکانی که با عسل تغذیه می شوند، موجب می شود تا آنها آرامشی نسبی و پایدار را در طول روز تجربه کرده و کمتر دچار بی قراری های مرسوم در این سنین گردند. 

از دیگر فواید عسل برای کودکان می توان به یک خواب آرام برای آنها اشاره کرد.

تقویت سیستم ایمنی

بدن کودکان نسبت به افراد بزرگسال و بالغ، دارای سیستم ایمنی ضعیف تری بوده و همچنین نسبت به آنها در معرض بیماری های بیشتری نیز می باشند. افزودن عسل طبیعی به سبد تغذیه‌ی کودکان می تواند تا حد زیادی سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت کرده تا کمتر دچار بیماری های مرسوم در دوران طفولیت گردند و یا در هنگام بروز این بیماری ها، سریع تر و راحت تر از آنها عبور کنند.

خواص عسل برای نوجوانان

” نوجوانی ” سن تحرک بالا، جنب و جوش، آغاز جدی فعالیت های ذهنی و مهمترین مرحله در رشد افراد است. 

اولین نشانه های جدی کم خونی در افراد در همین سن بروز کرده و عسل با وجود آمینو اسیدهای مختلف، طبیعی ترین درمان برای کم خونی است. 

از دیگر فواید عسل برای کودکان و به ویژه نوجوانان می توان به تسریع و توازن رشد در آنها اشاره کرد. تقریبا هیچ ماده‌ی غذایی جایگزینی برای عسل وجود ندارد و این ماده هر آنچه که بدن یک نوجوان در این سن نیاز دارد را به او هدیه می دهد. اگر از کودکی سبک تغذیه‌ی فرزندان خود را به خوردن عسل عادت داده باشید، مصرف متعادل آن در نوجوانی می تواند یک عامل حیاتی در رشد او باشد. 

نوجوانان با گذر از دوران کودکی دچار برخی بیماری های عفونی فراگیر همچون اوریون گشته که طول درمان آن برای آنها همیشه دشوار و عذاب آور است. عسل طبیعی ترین راه مقابله با عفونت های رایج در این سن است؛ و البته نباید فراموش کرد که در شکل گیری و فرم دهی به شکل دندان های آنها نیز بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید:

آیا عسل برای درمان اگزما خوب است؟

فواید ژل رویال چیست؟

خواص عسل برای سلامتی عمومی فرزندان شما

موارد محدودی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، تنها بخشی از خواص عسل برای بچه ها و نوجوانان است. این ماده‌ی غذایی کامل می تواند رشد و سلامت عمومی بدن آنها را تضمین کرده و از آنها در برابر عوارض بیماری های جانبی و عفونی محافظت کند. در صورتی که در انتخاب مناسب ترین نوع عسل برای کودکان و نوجوانانتان سوالی دارید، ما در خدمت شما هستیم تا طبیعی ترین عسل تولید شده به دست زنبورداران حقیقی را به شما معرفی کنیم.

نحوه‌ تغذیه کودکان با عسل

عسل حاوی خواص بالایی برای تقویت و شادابی کودکان است اما از آنجایی که بسیاری از کودکان علاقه‌ای به مصرف عسل طبیعی ندارند، بهتر است با سایر خوراکی‌هایی که کودک علاقه دارد مخلوط شود.

در زیر به بخشی از ترکیباتی که می‌توان با عسل طبیعی برای کودک آماده کرد اشاره می‌کنیم.

  • می‌توانید از عسل به جای قند و شکر در نوشیدنی‌های کودک خود استفاده کنید.
  • ترکیب کردن عسل با میوه‌ها و درست کردن سالاد میوه
  • ترکیب کردن عسل با شیر و آب میوه‌ها
  • ترکیب کردن عسل با دسر‌ها و خامه

2 دیدگاه برای “فواید عسل برای کودکان؛ معجزه ای برای تمام سنین

    • دهچی گفته:

      قطعا نسبت به شیرین کننده‌های مصنوعی عوارض کمتری خواهد داشت ولی حتما این موضوع را با پزشک ایشون مطرح کنید و راهنمایی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *