فواید گرده گل زنبور عسل برای سلامت

گرده زنبور عسل نباید با سایر محصولات زنبور عسل مانند عسل طبیعی، ژل رویال یا موم اشتباه گرفته شود.

به تازگی ، گرده زنبور عسل به دلیل داشتن مواد مغذی، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها، چربی‌ها و بیش از 250 ماده فعال برای سلامت، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

در حقیقت، هستند موسسات بهداشتی بسیاری که آن را به عنوان دارو شناخته و معرفی کردند.

مطالعات بسیاری خواص سلامتی گرده زنبور عسل را مورد بررسی قرار داده‌ است و از دل آن بررسی‌ها به نتایج امیدوار کننده‌ای دست پیدا کردند.

در مقاله های قبلی درباره فواید ژل رویال و خواص موم عسل صحبت کردیم. در این مقاله 11 مزیت سلامتی گرده زنبور عسل را برای شما عنوان می‌کنیم که از نظر علمی تایید شده‌اند.

۱. منبع مغذی با بیش از 250 ماده فعال

گرده زنبور عسل دارای مواد مغذی بسیاری است. این ماده حاوی بیش از 250 ماده فعال بیولوژیکی از جمله پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و آنتی اکسیدان‌ها است.

هر دانه گرده زنبور عسل تقریباً از عناصر زیر تشکیل شده است:

 • کربوهیدرات: 40٪
 • پروتئین: 35٪
 • آب: 4-10٪
 • چربی‌ها: 5٪
 • سایر مواد: 5-15٪

دیگر عناصر آن نیز شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی بیوتیک‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌شود.

با این حال، مواد مغذی داخل گرده به نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه می‌کند و همچنین فصلی که زنبور آن را از روی گل و گیاه برداشت می‌کند، بستگی دارد.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند كه گرده جمع آوری شده از كاج تقریباً 7٪ پروتئین دارند، در حالی كه گرده جمع آوری شده از درخت پالم نزدیک به 35٪ پروتئین دارد.

علاوه بر این، از نظر آماری گرده زنبور عسل که در بهار برداشت می‌شود، اسید آمینه بسیار بیشتری نسبت به گرده جمع آوری شده در تابستان دارد.

۲. میزان آنتی اکسیدانی بالا بدن را از رادیکال‌های آزاد و بیماری‌های مزمن محافظت می‌کند

گرده زنبور عسل همانند عسل طبیعی، میزان بالایی آنتی اکسیدان دارد که از جمله آنها می‌توان به فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها، کوئرستین، کامپفرول و گلوتاتیون اشاره کرد.

آنتی اکسیدان‌ها از بدن در برابر ذرات مضر به نام رادیکال‌های آزاد، محافظت می‌کنند. رادیکال‌های آزاد باعث بروز بیماری‌های مزمن مانند سرطان و دیابت نوع 2 می‌شوند.

برخی مطالعات روی حیوانات و انسان‌ها نشان داده است که آنتی اکسیدان‌های موجود در گرده زنبور عسل می‌توانند التهاب مزمن را کاهش دهند، باکتری‌های مضر را از بین ببرند، از بروز عفونت جلوگیری کنند و با رشد و گسترش تومورها مبارزه کنند. با این حال، میزان آنتی اکسیدان گرده زنبور عسل نیز به منبع گیاه آن بستگی دارد.

۳. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ناشی از چربی خون بالا و کلسترول را کم می‌کند

فواید گرده گل زنبور عسل برای سلامت

بیماری قلبی، علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. چربی خون و کلسترول خون بالا هم، یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. جالب است بدانید که گرده زنبور عسل، می‌تواند این عوامل را کاهش دهد.

به عنوان مثال، مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که گرده زنبور عسل می‌تواند سطح کلسترول خون، به ویژه کلسترول “بد” LDL را کاهش دهد.

در افراد مبتلا به نزدیک بینی ناشی از گرفتگی شریان‌ها، مکمل‌های گرده زنبور عسل می‌توانند میزان کلسترول خون را کاهش داده و باعث افزایش میزان بینایی در این افراد شوند.

علاوه بر این، آنتی اکسیدان موجود در گرده زنبور عسل از اکسیداسیون چربی‌ها جلوگیری می‌کند. هنگامی که چربی‌ها اکسیده می‌شوند، مانند یه توده در کنار هم جمع می‌شوند و می‌توانند عروق خونی را مسدود کنند و خطر بیماری قلبی شما را افزایش دهند.

۴. ممکن است عملکرد کبد را تقویت و از آن خود در برابر مواد سمی محافظت کند

کبد یک ارگان حیاتی است که کار آن تجزیه خون و خارج کردن سموم از آن است. مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که گرده زنبور عسل توانایی سم زدایی در کبد را افزایش می‌دهد.

در حیوانات مسن‌تر، گرده زنبور عسل حالت دفاعی آنتی اکسیدانی کبد را تقویت کرده و مواد زاید بیشتری مانند مالون دی آلدئید و اوره را از خون خارج می‌کند.

مطالعات دیگر روی حیوانات نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌های داخل گرده زنبور عسل، از کبد در برابر صدمات ناشی از چندین ماده سمی که در برخی مواد از داروها است، محافظت می‌کند. گرده زنبور عسل باعث بهبود عملکرد کبد نیز می‌شود.

با این حال، مطالعات انسانی معدودی به تاثیر گرده زنبور عسل بر عملکرد پرداخته است. برای تایید تمام این صحبت‌ها، نیاز به مطالعات انسانی بیشتری است.

۵. خاصیت ضد التهابی دارد

خاصیت ضد التهابی دارد

گرده زنبور عسل به طور سنتی، به عنوان ماده‌ای برای کاهش التهاب و تورم استفاده می‌شود. مطالعه‌ای حیوانی نشان داده است که گرده زنبور عسل تورم پنجه‌های موش را 75٪ کاهش داده است.

در حقیقت، اثرات ضد التهابی آن با چندین داروی ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند فنیل بوتازون، ایندومتاسین، آنالژین و ناپروکسن مقایسه شده است.

گرده زنبور عسل از چند عنصر تشکیل شده است که می‌تواند التهاب و تورم را کاهش دهد. از جمله این عناصر می‌توان به آنتی اکسیدان کورستین اشاره کرد که باعث کاهش تولید اسیدهای چرب التهابی امگا 6، مانند اسید آراشیدونیک می‌شود.

از این گذشته، ترکیبات گیاهی موجود در گرده زنبور عسل ممکن است فرآیندهای بیولوژیکی را متوقف کند، که تولید هورمون‌های التهابی مانند فاکتور نکروز تومور (TNF) یکی از این فعالیت‌ها است.

۶. با تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن باکتری‌ها می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها کمک کند

گرده زنبور عسل می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و به شما در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و واکنش‌های آلرژیک کمک می‌کند.

مطالعه‌ای نشان داده است که گرده زنبور عسل می‌تواند میزان آلرژی و حساسیت را کاهش دهد.

در مطالعه‌ای دیگر، گرده زنبور عسل به میزان قابل توجهی از فعال شدن سلول‌های ماست‌سل جلوگیری کرده است. سلول‌های ماست‌سل، وقتی فعال می‌شوند مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که باعث ایجاد واکنش آلرژیک می‌شوند.

همچنین چندین مطالعه دیگر نشان داده‌اند که، گرده زنبور عسل دارای خاصیت ضد میکروبی قوی است.

گرده زنبور عسل باکتری‌های مضر مانند E. coli ، Salmonella ، Pseudomonas aeruginosa و همچنین آنهایی که باعث عفونت‌های استافیلوکوک می‌شوند، را از بین می‌برد.

۷. می‌تواند باعث بهبود زخم شود و از عفونت آن جلوگیری کند

می‌تواند باعث بهبود زخم شود و از عفونت آن جلوگیری کند

گرده زنبور عسل همانند خود عسل طبیعی، خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد که می‌تواند به بدن در بهبود زخم کمک کند.

در تحقیقات حیوانی نشان داده شده است كه گرده زنبور عسل، در درمان زخم‌های ناشی از سوختگی مانند سیلور سولفادیازین مؤثر است و عوارض جانبی به مراتب کمتری دارد.

همچنین در مطالعه‌ای دیگر، استفاده از مرهم‌هایی حاوی گرده زنبور عسل بر روی سوختگی بطور قابل توجهی موثرتر از دیگر داروها در درمان سوختگی بوده است.

خاصیت ضد میکروبی گرده زنبور عسل می‌تواند از عفونت زخم جلوگیری کند. عفونت می‌تواند روند درمان زخم‌هایی مانند خراش، بریدگی، ساییدگی و سوختگی را با مشکل مواجه کند.

بیشتر بخوانید: چرا عسل برای درمان زخم استفاده می‌شود؟

۸. خاصیت ضد سرطانی دارد

جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی، کاری است که گرده زنبور عسل برای جلوگیری از پیشرفت سرطان انجام می‌دهد.

گرده زنبور رشد تومور و تحریک سلول‌های سرطانی در سرطان‌های پروستات، روده بزرگ و لوسمی را متوقف می‌کند. همچنین وجود ترکیبات در گرده باعث به وجود آمدن خاصیت ضد استروژن در آن شده است، که این خاصیت خطر ابتلا به سرطان‌های پستان، پروستات و رحم را کاهش می‌دهد.

۹. می‌تواند علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را کاهش دهد

یائسگی در زنان، اغلب با علائم ناراحت کننده‌ای مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه ، تغییر خلق و خو و خواب همراه است.

مطالعات نشان می‌دهند که گرده زنبور عسل می‌تواند به عنوان درمانی برای این علائم عمل کند. در مطالعه‌ای، 71٪ از خانم‌ها پس از مصرف گرده زنبور عسل با کاهش علائم یائسگی مواجه شدند.

در مطالعه‌ای دیگر، 65٪ از زنانی که از گرده استفاده کرده بودند گرگرفتگی کمتری را تجربه کردند. این زنان علائم دیگری از جمله خواب بهتر، کاهش بدخلقی، درد مفاصل کمتر و بهبود خلق و خو و انرژی را، در خود مشاهده کردند.

۱۰. باعث افزایش جذب مواد مغذی در بدن، متابولیسم و طول عمر شود

باعث افزایش جذب مواد مغذی در بدن، متابولیسم و طول عمر شود

برخی شواهد حاکی از آن است که گرده زنبور عسل ممکن است جذب مواد مغذی در بدن را بیشتر کند.

به عنوان مثال، در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام شد که کمبود آهن داشتند، با مصرف گرده 66 درصد آهن بیشتری جذب کردند.

علاوه بر این، موش‌های سالم که با گرده تغذیه می‌شدند کلسیم و فسفر بیشتری از برنامه غذایی خود جذب می‌کردند. گرده دارای پروتئین و اسیدهای آمینه است که می‌توانند به جذب مواد مغذی کمک کنند.

در مطالعات دیگر روی حیوانات نشان داده شد كه گرده زنبور عسل ممكن است رشد ماهیچه‌ها را بهبود بخشد، سرعت متابولیسم را بیشتر کند و طول عمر را افزایش دهد.

۱۱. برای تمام مردم ماده‌ی غذایی بی‌خطری است

گرده زنبور عسل را می‌توانید هم به صورت گرانول و هم به صورت عصاره در بازار پیدا کنید، که هر دو نوع آن برای اکثر افراد بی‌خطر است.

نوع گرانولی آن را می‌توانید به غذا اضافه کنید و هم به صورت خام مصرف کنید.

اما، افراد مبتلا به آلرژی به گرده یا زنبور عسل باید از خوردن و استفاده از این محصول خودداری کنند، زیرا ممکن است باعث علائمی مانند خارش، تورم، تنگی نفس یا آنافیلاکسی شود.

این ماده همچنین ممکن است با رقیق کننده‌های خون، مانند وارفارین، تداخل داشته باشد و تاثیر منفی بگذارد.

زنان باردار یا شیرده باید از مصرف گرده زنبور عسل پرهیز کنند، زیرا به هیچ عنوان شواهدی مبنی بر مثبت بودن آن بر روی نوزادان به دست نیامده است.

نتیجه گیری

گرده زنبور عسل حاوی انواع ویتامین‌، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌های مختلف است، که تمام این عناصر این ماده را مفید و فوق العاده سالم می‌کند.

فواید گرده گل زنبور عسل برای سلامت

گرده زنبور عسل، فوایدی مانند کاهش التهاب، بهبود سیستم ایمنی بدن، کاهش علائم یائسگی و بهبود زخم دارد.

با توجه به هر آنچه که در این مقاله عنوان کردیم، می‌توانیم گرده را یک ماده بسیار مقوی و تاثیرگذار در سلامت بدانیم و مصرف آن را برای افرادی که مشکلی با این ماده ندارند توصیه می‌کنیم.

با این حال عسل طبیعی را نیز در برنامه غذایی خود فراموش نکنید. عسل طبیعی نیز یکی دیگر از موادی است که در نتیجه تلاش زنبورهای عسل به دست می‌آید و بیشتر خواصی که در گرده وجود دارد، در عسل طبیعی نیز می‌توانید به دست آورید.

بهترین عسل طبیعی را در دهچی انتخاب کنید و از خواص آن نهایت استفاده ار ببرید.

خرید عسل طبیعی از سایت دهچی
اینستاگرام دهچی تلگرام دهچی

2 دیدگاه برای “فواید گرده گل زنبور عسل برای سلامت

 1. علی گفته:

  روش استفاده از گرده گل برای زخم چطوریه؟مستقیم روی زخم باید استعمال بشه؟

  • دهچی گفته:

   گرده گل را می تونید به صورت مومیایی یا باند پیچی بر روی زخم ها و سوختگی ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *